menu
⚠️ UPOZORNENIE ➞ 📅 20. 12. 2024 – POSLEDNÝ DEŇ EXPEDÍCIE PRED VIANOCAMI, 📅 27. 12. 2024 – POSLEDNÝ DEŇ EXPEDÍCIE V TOMTO ROKU

✏️ PRE BEZPROBLÉMOVÉ DORUČENIE TOVARU PROSÍME UVEĎTE DO POZNÁMKY OBJEDNÁVKY, KEDY BUDETE TENTO ROK NAPOSLEDY NA VAŠEJ DORUČOVACEJ ADRESE.
Úvod Všetky články Dezinfekcia 🧴 Zamerané na ošetrovanie rán: Ako správne ošetriť rôzne typy poranení a podporiť ich hojenie

Zamerané na ošetrovanie rán: Ako správne ošetriť rôzne typy poranení a podporiť ich hojenie

Ošetrenie rany predstavuje dennodennú súčasť zdravotnej starostlivosti. Vhodne zvolený prístup minimalizuje rozvoj komplikácií a napomáha rýchlejšiemu zahojeniu. Vzhľadom k širokému spektru poranení od povrchových odrenín až po hlboké rany je vhodné udržiavať si prehľad o aktuálnych metódach a produktoch na ošetrenie.

Ako správne ošetriť ranu

Tento článok poskytuje prehľad princípov starostlivosti o najrôznejšie druhy rán, zhodnotenie stavu pacienta aj výberu zdravotníckeho materiálu, ktorý súčasná medicína ponúka.
 

Klasifikácia rán a ich liečba

Rany sa klasifikujú podľa rôznych kritérií. Aby zdravotnícky odborníci mohli zvoliť vhodný postup liečby, je dôležité rozpoznať typ rany a jej závažnosť.
 

Akútne a chronické rany

Akútne rany bývajú spôsobené vonkajšími vplyvmi – rez, odrenina, popálenina... Obvykle dobre reagujú na liečbu a hoja sa relatívne rýchlo. Chronické rany sa vyznačujú dlhodobým hojením a vyžadujú komplexný prístup.
 

Penetračné a nepenetračné rany

Penetračné hĺbkové rany prenikajú do tkanív a môžu zasiahnuť orgány, cievy aj kosti. Aby sa u nich predišlo možným komplikáciám, vyžadujú okamžitú starostlivosť. Menej závažné nepenetračné povrchové rany sa obmedzujú na kožu a podkožie.
 

Rany s nízkym a vysokým rizikom infekcie

Rany s nízkym rizikom infekcie sú väčšinou relatívne čisté, majú obmedzený kontakt s baktériami, či cudzími látkami. Rany s vysokým rizikom infekcie bývajú znečistené alebo kontaminované napríklad hrdzavými predmetmi, či uhryznutím zvieraťa.
 

Postup pri ošetrení akútnej rany

Nasledujúce princípy by mali byť dodržané pri ošetrení akéhokoľvek typu akútnej rany.


1. Príprava bezpečného prostredia

Prvoradé je zaistiť bezpečné prostredie pre pacienta i poskytovateľa starostlivosti. To zahŕňa nasadenie ochranných prostriedkov a udržiavanie čistoty okolitého prostredia.
 

2. Vyčistenie rany

Krváca poranenie len mierne? Najprv ho vyčistíme sterilným fyziologickým roztokom alebo vlažnou vodou. Tým minimalizujeme riziko infekcie. Dbáme na to, aby sa odplavili všetky cudzie častice. Ak treba, pomôžeme si vhodným sterilným nástrojom, napríklad pinzetou a sterilným tampónom.
 

3. Dezinfekcia rany

Po riadnom vyčistení nasleduje zaistenie čistého poľa vydezinfikovaním rany. K nemu použijeme antiseptické roztoky šetrné k tkanivám. Pri výbere dezinfekcie je potrebné zvážiť druh dezinfekcie. Dezinfekcia sa líši jednak konzistenciou (tekutá a gélová) a jednak účinnosťou proti patogénom. Ďalej berme do úvahy, u koho sa dezinfekcia použije. Obzvlášť deti, tehotné aj dojčiace ženy, diabetici alebo alergici môžu byť citliví na vybrané látky. V úvahu je potrebné brať aj možné alergie na účinnú látku príp. jód.

 

4. Aplikácia vhodného krytia

Po dezinfekcii prichádza na rad výber krytia rán, ktoré poskytuje ochranu pred kontamináciou a podporuje hojenie. Je dôležité, aby zvolené krytie bolo aplikované správne.
 

Gáza a kompresy

Neoddeliteľní pomocníci pri čistení a vysúšaní. Oba produkty sú vhodné pre povrchové, ale aj hlboké, krvavé, hnisajúce, či infikované rany.

 

Náplasti, ovínadlá a obväzy

Univerzálne náplasti s vankúšikom kryjú drobné povrchové, tržné, rezné aj operačné rany. Fixačné náplasti okrem iného slúžia na stabilizáciu prstov dolných a horných končatín. Pri rozsiahlejších poraneniach pomáhajú pri krytí aj fixácii ovínadlá a obväzy.

 

5. Podpora rýchleho hojenia

Ak existuje jedna vec, v ktorej sa líši tradičné ošetrovanie rany od moderného, tak ide o používanie hydrogélov alebo vlhkých hojení v podobe krytia. Vytvárajú v rane optimálne vlhké prostredie ideálne na rýchlejšie hojenie.
 

Typy vlhkého hojenia v našej ponuke

Hydrokoloidné obväzy vhodné pre ľahko exudujúce rany
Antimikrobiálne obväzy pomáhajúce v prevencii alebo liečbe infekcie
Hydrogélové obväzy spravidla s lekárskou vazelínou poskytujú hydratáciu

 

6. Ďalšia starostlivosť

V prípade potreby prichádza na rad kontrola a sledovanie prípadných nežiadúcich príznakov – začervenanie, opuch, výtok, či zvýšená bolesť. Pamätajme tiež na pravidelnú výmenu krytia, nemenej dôležitú pre úspešné hojenie.
 

Postup pri ošetrení reznej rany – zastavenie krvácania

Zastavenie krvácaniaPri rezných ranách stanovuje prioritu zastavenie krvácania. Po ňom pokračujeme v starostlivosti štandardným spôsobom – očistenie, dezinfekcia, prekrytie.
 

Drobné povrchové krvácanie

Pri drobnom krvácaní stačí ranu očistiť, vydezinfikovať a prekryť.
 

Žilné krvácanie

Pri žilovom krvácaní, kedy z rany vyteká tmavo červená krv, využijeme sterilné krytie. To oviažeme fixačným ovínadlom. Pokiaľ krv vyteká veľmi silno, použijeme tlakový obväz a pevne oblasť stiahneme. Pokiaľ obväz presiakne, pridá sa vrstva a prípadne ešte jedna. Ak nič nepomôže, aplikujte škrtidlo.
 

Tepnové krvácanie

Z krvácania tepien rytmicky strieka jasne červená krv. Najzávažnejšie je poranenie ramennej alebo stehennej tepny. V tomto prípade môže človek vykrvácať v priebehu pár minút. Na zástavu krvácania je možné využiť tri spôsoby podľa stavu pacienta a okolností.
 
A. Zastavenie krvácania stlačením poranenej tepny priamo v rane
B. Zastavenie krvácania tlakovým obväzom
C. Zastavenie krvácania škrtidlom
 

Krvácanie pri amputácii

Pri amputácii väčšej časti tela či končatiny použijeme škrtidlo. Pri amputácii menšej časti, ako prsta zase tlakový obväz. Potom sa amputovaná časť očistí vodou a chladí.
 

Postup pri ošetrení chronickej rany 

  1. Ranu očistite pod prúdom vlažnej vody.
  2. Vykonajte dezinfekciu a mechanickú očistu. Zhruba na 15 min priložte na postihnuté miesto dezinfekčný roztok podaný na gázovom štvorčeku. Potom ranu mechanicky očistite od nekrotického tkaniva. Proces zakončite opätovnou dezinfekciou.
  3. Podporte hojenie. Na ranu aplikujte hydrogél pre rýchlejšiu regeneráciu tkaniva.
  4. Vysúšaniu rany zabránite prekrytím nenasiakavým materiálom ako mastný tyl.
  5. Chronické rany vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Procedúru opakujte za 12–48 h alebo podľa odporúčania ošetrujúceho lekára.

Ako ošetriť ranu po vytrhnutí zuba

  1. Vytrhnutí zubaPo extrakcii zuba je dôležité aplikovať na ranu sterilný tampón a ponechať 15–30 minút. Zaisťuje zástavu po extrakčného krvácania a tvorbu krvnej zrazeniny. Pokiaľ rana krváca silno, je možné použiť hemostatiká, prípadne ju zašiť.
  2. Chlad znižuje opuchy a tlmí bolesť. Preto sa odporúča použiť chladivý obklad na vonkajšiu stranu tváre v mieste extrakcie. Max. doba chladenia rany nepresahuje 24 h.
  3. Po jej uplynutí môžeme začať jemne vyplachovať dezinfekčnými ústnymi vodami bez alkoholu.
  4. Je vhodné pacientovi poskytnúť informácie, ktoré prispievajú k rýchlemu hojeniu rany bez komplikácií počas prvých 24 h od extrakcie – vyvarovať sa fajčeniu, konzumácii mliečnych výrobkov a pitia alkoholu. Z pokrmov je vhodná riedka a kašovitá strava.

Ošetrenie hnisajúcich, mokvajúcich a nehojacich sa rán

Komplikované rany vyžadujú špeciálny prístup a starostlivé ošetrenie.
  1. Začíname očistením od nečistôt a hnisu. Debridement predstavuje chirurgické odstránenie odumretého tkaniva, ktoré podporuje hojenie a zabraňuje šíreniu infekcie.
  2. Infekcia býva komplikáciou v hojení. Použitie antiseptických roztokov alebo antibiotických mastí či priamo antibiotík vedie k potlačeniu bakteriálneho rastu.
  3. Vlhké prostredie podporuje hojenie tým, že udržuje tkanivo hydratované a umožňuje bunkám ľahšie migrovať cez ranu.
  4. U pacientov s nehojacimi sa ranami je dôležité zabezpečiť odľahčenie postihnutej oblasti, aby sa predišlo ďalšiemu poškodeniu tkaniva.
  5. Následné pravidelné sledovanie a ošetrovanie rany predstavuje kľúč k úspešnému zahojeniu.

Rana a ošetrenie – záver a zhrnutie zaužívaných postupov

Ošetrenie rany je bežná súčasť zdravotníckej praxe. Aby sme zaistili optimálne hojenie, dbajme v skratke na nasledujúce:
  • Posúdenie rany, minimalizáciu rizika infekcie, riadne vyčistenie a dezinfekciu, vhodnú voľbu krytia, podporu hojenia a ak je to potrebné, pravidelnú kontrolu a prešetrenie.
Efektívne ošetrenie poranenia vyžaduje kvalitný zdravotnícky materiál. Preto u nás v Medplus ponúkame jeho širokú ponuku. Presvedčte sa. A ak potrebujete pomôcť s výberom, obráťte sa na našich zamestnancov – 0800 601 433 alebo info@medplus.sk.
 

Dezinfekčné prostriedky   Drobné chirurgické nástroje   Gázy   Kompresy 
 Náplasti   Ovínadlá a obväzy   Vlhké hojenie